Generator w elektrowniach wiatrowych

www.amhcoaching.pl

Jednym z najważniejszych elementów elektrowni wiatrowych jest generator. Głównym jego celem jest przekształcenie energii mechanicznej w energię elektryczną. Budowa generatora musi być dopasowana do zróżnicowanego momentu napędowego. Najbardziej pożądaną prędkością wiatru, wykorzystywaną w elektrowniach wiatrowych jest 4-25 m/s.

Jeżeli prędkość wiatru przekracza maksymalną wartość, wówczas elektrownia jest zatrzymywana. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Generatory powinny być dostosowane zgodnie z podstawowymi parametrami. Najbardziej pożądanym parametrem jest trwałość oraz wytrzymałość.

Objawia się to w ten sposób, że generator może pracować przez długi czas, bez wymogu konserwacji poszczególnych elementów. Najbardziej efektywne generatory posiadają zmienną prędkość wirowania. Warto zapewnić także odpowiedni współczynnik mocy. Najlepiej, żeby jego wartość była bliska jedności.

W wielu elektrowniach wiatrowych zastosowanie mają generatory asynchroniczne. Do jego zalet należy odporność na przeciążenia. Ponadto cechuje go stosunkowo niski koszt. Jednakże przed uruchomieniem takiego generatora, należy go namagnesować.

.